Strona główna » Koty » Cukrzyca u kota – przyczyny i objawy
Cukrzyca u kota - objawy

Cukrzyca u kota – przyczyny i objawy

Każdy właściciel kota wie, jakimi indywidualistami są te zwierzęta. W związku z tym jakikolwiek przejaw ich słabości jest nietypowy. Wykrycie cukrzycy u kota to jedna z tych sytuacji, które potrafią niesamowicie zmartwić. Nic dziwnego, ponieważ jest to niebezpieczna choroba, która wiąże się z niełatwym leczeniem. Konieczna jest współpraca z weterynarzem i stosowanie się do zaleceń. Jakie są przyczyny i objawy cukrzycy u kota? Na czym polega leczenie?

Przyczyny cukrzycy u kota

Każdy właściciel kota z cukrzycą przynajmniej raz zadał sobie pytanie, w którym momencie popełnił błąd. Oczywiście bywa tak, że cukrzyca u kotów pojawia się przez zaniedbanie. Jednak taka diagnoza u pupila nie zawsze oznacza, że zawinił jego pan. Na cukrzyce ma wpływ wiele czynników, a należą do nich na przykład:

  • problemy z trzustką — nowotwory czy zapalenia trzustki to główny i najczęstszy powód powstawania cukrzycy u kota. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie trzustka odpowiada za regulację poziomu glukozy we krwi. 
  • genetyka — podobnie jak u ludzi geny odgrywają bardzo ważną rolę w przypadku takich chorób jak cukrzyca. Bywa tak, że przenosi się ona z pokolenia na pokolenie. W takiej sytuacji niekoniecznie da się jej zapobiec. 
  • stosowanie niektórych leków — zbyt długa terapia farmakologiczna może przyczynić się do powstania takiej choroby jak kocia cukrzyca. Do leków, które mogą ją wywołać, należą np. preparaty hamujące ruję czy sterydy.
  • nieprawidłowa dieta — niestety, źle dobrana karma może powodować powstanie cukrzycy. Dzieje się tak przede wszystkim przez nieprawidłowo zbilansowaną dietę. Niewłaściwy skład karmy często zawiera zbyt duże ilości węglowodanów.
  • brak ruchu — niewystarczająca aktywność fizyczna często powoduje otyłość. Nadwaga może powodować trudności z wykorzystywaniem węglowodanów z krwi i przetwarzaniem ich na energię. To prowadzi do cukrzycy.
Cukrzyca u kota

Objawy cukrzycy u kota

Objawy cukrzycy u kota to coś, na co właściciel pupila powinien być szczególnie wyczulony. Często niewiedza dotycząca dolegliwości związanych z chorobą jest bardzo szkodliwa. Kiedy cukrzyca u kota objawy będzie dawała zauważalne, konieczna jest szybka interwencja. Każda chwila zwłoki może powodować zagrożenie życia zwierzaka. Objawy cukrzycy u kota:

  • pragnienie i głód — sytuacja, kiedy kot niemal bez przerwy pije i notorycznie domaga się jedzenia, powinna zaniepokoić. 
  • utrata wagi — powinna być niepokojąca w chwili, kiedy kot dostaje dokładnie tyle samo pokarmu co zawsze, a mimo to traci na wadze. Jest to spowodowane tym, że organizm nie potrafi wykorzystać glukozy jako źródła energii, a w zamian czerpie ją z tłuszczu zwierzaka.
  • zwiększona ilość oddawanego moczu — jest to jeden z bardzo częstych objawów cukrzycy u kota. Zwierze chore na cukrzyce ma zbyt dużą ilość cukrów we krwi, co powoduje namnażanie się bakterii, które prowadzą do zapalenia dróg moczowych. Stąd właśnie częste oddawanie moczu przez kota. 
  • pogorszenie wyglądu — cukrzyca sprawia, że organizm kota nie funkcjonuje prawidłowo i staje się słabszy. Taka sytuacja może powodować pogorszenie stanu sierści zwierzaka. 
Cukrzyca kota

Objawy cukrzycy u kota — kiedy rozpocząć leczenie?

Kiedy właściciel zaobserwuje jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o cukrzycy, powinien niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Hiperglikemia u kota objawy daje natychmiast, a nieleczona powoli prowadzi do całkowitego uszkodzenia narządów.

W jaki sposób obchodzić się z chorym kotem?

Oprócz stosowania środków farmakologicznych przepisanych przez weterynarza należy wprowadzić odpowiednią dietę. Dobrym pomysłem będzie stosowanie karmy dla kotów z cukrzycą. Ma ona obniżony poziom węglowodanów, dzięki czemu będzie miała lepszy wpływ na organizm zwierzaka. To ile razy dziennie karmić kota z cukrzycą należy dokładnie omówić z weterynarzem. Warto pamiętać, że cukrzyca kota zobowiązuje do stałego planu dnia. Zwierzak powinien codziennie o tej samej porze spożywać posiłki, spać czy być aktywnym fizycznie. Pozwoli to odpowiednio uregulować pracę organizmu. 

Objawy cukrzycy u kota

Leczona cukrzyca u kota rokowania daje dobre. Jednak konieczne jest zastosowanie się do zaleceń weterynarza i kontrola stanu zdrowia pupila. 

🐈 Koty - zobacz więcej

Dlaczego kot nie chce jeść?

Dlaczego kot nie chce jeść? Poznaj możliwe przyczyny!

23 września 2021 | Autor: Monika
Koty w naturze długo nie pokazują objawów choroby, aby nie zaatakował ich drapieżnik. Dokładnie tak samo zachowują się jako domowe pupile. Duży odsetek właścicieli zgłasza
Czytaj dalej
do kiedy rośnie kot brytyjski

Do kiedy rośnie kot brytyjski?

01 marca 2024 | Autor: Monika
Koty brytyjskie, cenione za swoją pluszową sierść i spokojny temperament, rozwijają się w sposób, który może zaskoczyć nawet doświadczonych miłośników kotów. Proces dojrzewania tej rasy
Czytaj dalej
koty brytyjskie krótkowłose

Kot brytyjski krótkowłosy – charakter i opis rasy

20 lutego 2024 | Autor: Monika
Kot brytyjski krótkowłosy, z jego pluszową sierścią i spokojnym temperamentem, jest jedną z najbardziej pożądanych ras kotów na świecie. Ceniony za niezależność, inteligencję oraz łagodne
Czytaj dalej
Dlaczego kot mruczy

Dlaczego kot mruczy?

12 listopada 2021 | Autor: Monika
Opiekunowie kotów starają się zrozumieć czego im potrzeba poprzez obserwowanie ich zachowania. Dla nich mruczenie kota jest dźwiękiem, którego nie można zastąpić niczym innym. Są
Czytaj dalej
jak oswoić kota brytyjskiego

Jak oswoić i wychować kota brytyjskiego?

29 lutego 2024 | Autor: Monika
Koty brytyjskie, z ich spokojnym temperamentem i pluszową sierścią, są jednymi z najbardziej pożądanych towarzyszy. Aby jednak cieszyć się harmonijnym współżyciem z tymi czworonożnymi członkami
Czytaj dalej
Dlaczego koty ugniatają łapkami?

Dlaczego koty ugniatają łapkami?

13 listopada 2021 | Autor: Monika
Koty mają ciekawy zwyczaj. Kiedy są zadowolone, często zaczynają ugniatać łapkami — nas albo swój ulubiony koc. Wygląda to tak, jakby wyrabiały ciasto na pierogi.
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama