Strona główna » Koty » Cukrzyca u kota – przyczyny i objawy
Cukrzyca u kota - objawy

Cukrzyca u kota – przyczyny i objawy

Każdy właściciel kota wie, jakimi indywidualistami są te zwierzęta. W związku z tym jakikolwiek przejaw ich słabości jest nietypowy. Wykrycie cukrzycy u kota to jedna z tych sytuacji, które potrafią niesamowicie zmartwić. Nic dziwnego, ponieważ jest to niebezpieczna choroba, która wiąże się z niełatwym leczeniem. Konieczna jest współpraca z weterynarzem i stosowanie się do zaleceń. Jakie są przyczyny i objawy cukrzycy u kota? Na czym polega leczenie?

Przyczyny cukrzycy u kota

Każdy właściciel kota z cukrzycą przynajmniej raz zadał sobie pytanie, w którym momencie popełnił błąd. Oczywiście bywa tak, że cukrzyca u kotów pojawia się przez zaniedbanie. Jednak taka diagnoza u pupila nie zawsze oznacza, że zawinił jego pan. Na cukrzyce ma wpływ wiele czynników, a należą do nich na przykład:

  • problemy z trzustką — nowotwory czy zapalenia trzustki to główny i najczęstszy powód powstawania cukrzycy u kota. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie trzustka odpowiada za regulację poziomu glukozy we krwi. 
  • genetyka — podobnie jak u ludzi geny odgrywają bardzo ważną rolę w przypadku takich chorób jak cukrzyca. Bywa tak, że przenosi się ona z pokolenia na pokolenie. W takiej sytuacji niekoniecznie da się jej zapobiec. 
  • stosowanie niektórych leków — zbyt długa terapia farmakologiczna może przyczynić się do powstania takiej choroby jak kocia cukrzyca. Do leków, które mogą ją wywołać, należą np. preparaty hamujące ruję czy sterydy.
  • nieprawidłowa dieta — niestety, źle dobrana karma może powodować powstanie cukrzycy. Dzieje się tak przede wszystkim przez nieprawidłowo zbilansowaną dietę. Niewłaściwy skład karmy często zawiera zbyt duże ilości węglowodanów.
  • brak ruchu — niewystarczająca aktywność fizyczna często powoduje otyłość. Nadwaga może powodować trudności z wykorzystywaniem węglowodanów z krwi i przetwarzaniem ich na energię. To prowadzi do cukrzycy.
Cukrzyca u kota

Objawy cukrzycy u kota

Objawy cukrzycy u kota to coś, na co właściciel pupila powinien być szczególnie wyczulony. Często niewiedza dotycząca dolegliwości związanych z chorobą jest bardzo szkodliwa. Kiedy cukrzyca u kota objawy będzie dawała zauważalne, konieczna jest szybka interwencja. Każda chwila zwłoki może powodować zagrożenie życia zwierzaka. Objawy cukrzycy u kota:

  • pragnienie i głód — sytuacja, kiedy kot niemal bez przerwy pije i notorycznie domaga się jedzenia, powinna zaniepokoić. 
  • utrata wagi — powinna być niepokojąca w chwili, kiedy kot dostaje dokładnie tyle samo pokarmu co zawsze, a mimo to traci na wadze. Jest to spowodowane tym, że organizm nie potrafi wykorzystać glukozy jako źródła energii, a w zamian czerpie ją z tłuszczu zwierzaka.
  • zwiększona ilość oddawanego moczu — jest to jeden z bardzo częstych objawów cukrzycy u kota. Zwierze chore na cukrzyce ma zbyt dużą ilość cukrów we krwi, co powoduje namnażanie się bakterii, które prowadzą do zapalenia dróg moczowych. Stąd właśnie częste oddawanie moczu przez kota. 
  • pogorszenie wyglądu — cukrzyca sprawia, że organizm kota nie funkcjonuje prawidłowo i staje się słabszy. Taka sytuacja może powodować pogorszenie stanu sierści zwierzaka. 
Cukrzyca kota

Objawy cukrzycy u kota — kiedy rozpocząć leczenie?

Kiedy właściciel zaobserwuje jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o cukrzycy, powinien niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Hiperglikemia u kota objawy daje natychmiast, a nieleczona powoli prowadzi do całkowitego uszkodzenia narządów.

W jaki sposób obchodzić się z chorym kotem?

Oprócz stosowania środków farmakologicznych przepisanych przez weterynarza należy wprowadzić odpowiednią dietę. Dobrym pomysłem będzie stosowanie karmy dla kotów z cukrzycą. Ma ona obniżony poziom węglowodanów, dzięki czemu będzie miała lepszy wpływ na organizm zwierzaka. To ile razy dziennie karmić kota z cukrzycą należy dokładnie omówić z weterynarzem. Warto pamiętać, że cukrzyca kota zobowiązuje do stałego planu dnia. Zwierzak powinien codziennie o tej samej porze spożywać posiłki, spać czy być aktywnym fizycznie. Pozwoli to odpowiednio uregulować pracę organizmu. 

Objawy cukrzycy u kota

Leczona cukrzyca u kota rokowania daje dobre. Jednak konieczne jest zastosowanie się do zaleceń weterynarza i kontrola stanu zdrowia pupila. 

🐈 Koty - zobacz więcej

Dlaczego koty ugniatają łapkami?

Dlaczego koty ugniatają łapkami?

13 listopada 2021 | Autor: Monika
Koty mają ciekawy zwyczaj. Kiedy są zadowolone, często zaczynają ugniatać łapkami — nas albo swój ulubiony koc. Wygląda to tak, jakby wyrabiały ciasto na pierogi.
Czytaj dalej
Świerzb u kota - objawy

Świerzb u kota – jak leczyć? Przyczyny i objawy

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Świerzb jest chorobą, która dotyka nie tylko ludzi ale i zwierzęta. Przenosi się dość łatwo i może dotknąć nie tylko psy ale i koty. Współczesne
Czytaj dalej
Jaki drapak dla kota wybrać?

Jaki drapak dla kota wybrać?

01 listopada 2020 | Autor: Monika
Posiadanie w domu kota niewątpliwie ma wiele zalet i dodaje uroku codzienności, ale wąsaty pupil potrafi także wystawić cierpliwość na próbę, drapiąc ulubiony mebel. Kot
Czytaj dalej
Jak zabezpieczyć balkon przed kotem

Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

07 grudnia 2020 | Autor: Monika
Posiadanie kota w domu to wielka przyjemność. Te zwierzaki potrafią umilić czas. Jednak niekiedy stwarzają problemy, dlatego też warto zachować spokój i chronić cenne miejsca
Czytaj dalej
Zapalenie pęcherza u kota

Zapalenie pęcherza u kota – jak leczyć? Przyczyny i objawy

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Kot to zwierzę, które ma predyspozycję do zapalenia pęcherza. Styl życia pupila sprawia, że ta dolegliwość może pojawiać się często, a co więcej ma tendencję
Czytaj dalej
Jak nauczyć kota chodzić na smyczy?

Jak nauczyć kota chodzić na smyczy?

11 listopada 2021 | Autor: Monika
Kot na smyczy to widok dość nietypowy, ponieważ nieliczni właściciele decydują się na wyprowadzanie ich na spacer. Koty potrzebują jednak nieco więcej możliwości do eksplorowania
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama