Strona główna » Koty » Cukrzyca u kota – przyczyny i objawy
Cukrzyca u kota - objawy

Cukrzyca u kota – przyczyny i objawy

Każdy właściciel kota wie, jakimi indywidualistami są te zwierzęta. W związku z tym jakikolwiek przejaw ich słabości jest nietypowy. Wykrycie cukrzycy u kota to jedna z tych sytuacji, które potrafią niesamowicie zmartwić. Nic dziwnego, ponieważ jest to niebezpieczna choroba, która wiąże się z niełatwym leczeniem. Konieczna jest współpraca z weterynarzem i stosowanie się do zaleceń. Jakie są przyczyny i objawy cukrzycy u kota? Na czym polega leczenie?

Przyczyny cukrzycy u kota

Każdy właściciel kota z cukrzycą przynajmniej raz zadał sobie pytanie, w którym momencie popełnił błąd. Oczywiście bywa tak, że cukrzyca u kotów pojawia się przez zaniedbanie. Jednak taka diagnoza u pupila nie zawsze oznacza, że zawinił jego pan. Na cukrzyce ma wpływ wiele czynników, a należą do nich na przykład:

  • problemy z trzustką — nowotwory czy zapalenia trzustki to główny i najczęstszy powód powstawania cukrzycy u kota. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie trzustka odpowiada za regulację poziomu glukozy we krwi. 
  • genetyka — podobnie jak u ludzi geny odgrywają bardzo ważną rolę w przypadku takich chorób jak cukrzyca. Bywa tak, że przenosi się ona z pokolenia na pokolenie. W takiej sytuacji niekoniecznie da się jej zapobiec. 
  • stosowanie niektórych leków — zbyt długa terapia farmakologiczna może przyczynić się do powstania takiej choroby jak kocia cukrzyca. Do leków, które mogą ją wywołać, należą np. preparaty hamujące ruję czy sterydy.
  • nieprawidłowa dieta — niestety, źle dobrana karma może powodować powstanie cukrzycy. Dzieje się tak przede wszystkim przez nieprawidłowo zbilansowaną dietę. Niewłaściwy skład karmy często zawiera zbyt duże ilości węglowodanów.
  • brak ruchu — niewystarczająca aktywność fizyczna często powoduje otyłość. Nadwaga może powodować trudności z wykorzystywaniem węglowodanów z krwi i przetwarzaniem ich na energię. To prowadzi do cukrzycy.
Cukrzyca u kota

Objawy cukrzycy u kota

Objawy cukrzycy u kota to coś, na co właściciel pupila powinien być szczególnie wyczulony. Często niewiedza dotycząca dolegliwości związanych z chorobą jest bardzo szkodliwa. Kiedy cukrzyca u kota objawy będzie dawała zauważalne, konieczna jest szybka interwencja. Każda chwila zwłoki może powodować zagrożenie życia zwierzaka. Objawy cukrzycy u kota:

  • pragnienie i głód — sytuacja, kiedy kot niemal bez przerwy pije i notorycznie domaga się jedzenia, powinna zaniepokoić. 
  • utrata wagi — powinna być niepokojąca w chwili, kiedy kot dostaje dokładnie tyle samo pokarmu co zawsze, a mimo to traci na wadze. Jest to spowodowane tym, że organizm nie potrafi wykorzystać glukozy jako źródła energii, a w zamian czerpie ją z tłuszczu zwierzaka.
  • zwiększona ilość oddawanego moczu — jest to jeden z bardzo częstych objawów cukrzycy u kota. Zwierze chore na cukrzyce ma zbyt dużą ilość cukrów we krwi, co powoduje namnażanie się bakterii, które prowadzą do zapalenia dróg moczowych. Stąd właśnie częste oddawanie moczu przez kota. 
  • pogorszenie wyglądu — cukrzyca sprawia, że organizm kota nie funkcjonuje prawidłowo i staje się słabszy. Taka sytuacja może powodować pogorszenie stanu sierści zwierzaka. 
Cukrzyca kota

Objawy cukrzycy u kota — kiedy rozpocząć leczenie?

Kiedy właściciel zaobserwuje jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o cukrzycy, powinien niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Hiperglikemia u kota objawy daje natychmiast, a nieleczona powoli prowadzi do całkowitego uszkodzenia narządów.

W jaki sposób obchodzić się z chorym kotem?

Oprócz stosowania środków farmakologicznych przepisanych przez weterynarza należy wprowadzić odpowiednią dietę. Dobrym pomysłem będzie stosowanie karmy dla kotów z cukrzycą. Ma ona obniżony poziom węglowodanów, dzięki czemu będzie miała lepszy wpływ na organizm zwierzaka. To ile razy dziennie karmić kota z cukrzycą należy dokładnie omówić z weterynarzem. Warto pamiętać, że cukrzyca kota zobowiązuje do stałego planu dnia. Zwierzak powinien codziennie o tej samej porze spożywać posiłki, spać czy być aktywnym fizycznie. Pozwoli to odpowiednio uregulować pracę organizmu. 

Objawy cukrzycy u kota

Leczona cukrzyca u kota rokowania daje dobre. Jednak konieczne jest zastosowanie się do zaleceń weterynarza i kontrola stanu zdrowia pupila. 

🐈 Koty - zobacz więcej

jaka jest prawidłowa waga u kota

Jaka jest prawidłowa waga u kota?

24 października 2022 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Prawidłowa waga kota jest czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ nie tylko na wygląd, ale na zdrowie, kondycję i samopoczucie mruczka. Ale co tak naprawdę oznacza
Czytaj dalej
Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyny wymiotów u kota

Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyny wymiotów u kota

03 kwietnia 2021 | Autor: Monika
Częste wymioty u kota są zawsze niepożądanym sygnałem. Jest to naturalny odruch obronny organizmu, dlatego nie można pozostawać obojętnym na tego typu zdarzenia. Wymioty są
Czytaj dalej
Jak zabezpieczyć balkon przed kotem

Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

07 grudnia 2020 | Autor: Monika
Posiadanie kota w domu to wielka przyjemność. Te zwierzaki potrafią umilić czas. Jednak niekiedy stwarzają problemy, dlatego też warto zachować spokój i chronić cenne miejsca
Czytaj dalej
Dlaczego kot nie chce jeść?

Dlaczego kot nie chce jeść? Poznaj możliwe przyczyny!

23 września 2021 | Autor: Monika
Koty w naturze długo nie pokazują objawów choroby, aby nie zaatakował ich drapieżnik. Dokładnie tak samo zachowują się jako domowe pupile. Duży odsetek właścicieli zgłasza
Czytaj dalej
Jaka miseczka dla kota

Jaka miska dla kota?

27 października 2020 | Autor: Monika
Miska dla kota to jeden z najważniejszych przedmiotów, niezbędnych dla każdego czworonożnego pupila. Pozwala na podawanie wody oraz suchej i mokrej karmy, a odpowiednio dobrana
Czytaj dalej
Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

22 lutego 2021 | Autor: Monika
Każdy posiadacz kota doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna staje się kocia kuweta. Kot może samodzielnie załatwiać swoje potrzeby, a my nie musimy wychodzić z
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama