Strona główna » Psy » Rasy psów » Amerykański pitbulterier – opis rasy, charakterystyka, waga i informacje
Pitbull pies

Amerykański pitbulterier – opis rasy, charakterystyka, waga i informacje

Amerykański pitbulterier to dobrze znany pies, często spotykany pod nazwą pitbull. Mówi się o pas z tej rasy, że są niebezpieczne, a w Polsce wpisane są na listę ras, które uważane są za agresywne. Co warto wiedzieć na temat psów tej rasy? Jaki mają charakter, wagę i wymiary? Ile kosztują? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Amerykański pitbulterier czyli pitbull amerykański

Potoczną nazwą amerykańskiego pitbulteriera jest po prostu pitbull amerykański. Mimo amerykańskiego członu nazwy rasa ta nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a z Wielkiej Brytanii. Rasa powstała na przełomie wieku XVIII oraz XIX, a z czasem zaczęto ją transportować do Stanów Zjednoczonych.

Amerykański pitbulterier umaszczenie

Pitbulterier powstał dzięki skrzyżowaniu buldoga oraz staroangielskim terierem. Celem hodowców było czerpanie korzyści z jednej i drugiej rasy – szybki, silny i odporny na ból. W początkowych okresach w Wielkiej Brytanii wykorzystywane były do walki z innymi pasami. Walki te w tamtych czasach cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po zakazaniu tego typu rozrywek, walki psów przeniosły się do podziemi.

Ta forma rozgrywki zyskała również bardzo dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. Tam z kolei hodowcy poszli o krok dalej i zajęto się selekcjonowaniem psów tych szczególnie agresywnych oraz wytrzymałych w celu dalszego rozmnażania. Dzięki dużej popularności w USA psy tej rasy wzięły swoją nazwę.

Amerykański pitbulterier a klasyfikacja FCI

Rasa pitbull terrier nie figuruje w klasyfikacji FCI, uznawana jest tylko przez niektóre amerykańskie stowarzyszenia kynologiczne. Pierwsze doniesienia o tej rasie sugerują, że powstała z krzyżówki terierów z brytyjskimi buldogami. Połączenie akurat tych dwóch ras sugeruje, że chciano uzyskać konkretne cechy u powstałego w ten sposób psa. Hodowcy nastawieni byli na stworzenie czworonożnego, niezłomnego wojownika. Najprawdopodobniej pitbull amerykański swoje zdolności miał potwierdzać na ringu, o czym świadczy przedrostek nazwy pit w języku angielskim oznaczający arenę.

American pit bull terier miał mieć charakter mocno reaktywny — reagować agresją przy pojawieniu się nawet najmniejszego bodźca go do tego skłaniającego. Jednak, co bardzo istotne, pitbull amerykański miał jednocześnie nie reagować agresywnie na swojego właściciela. Mimo bycia w ferworze walki miał dać mu się wyciągnąć z areny bez najmniejszego ugryzienia!

Amerykański pitbulterier – charakter

Putbulle amerykańskie to przede wszystkim sile i odważne psy. Z natury nie jest on agresywny, ale zawzięty. Jest także psem inteligentnym oraz posiada bardzo dużą ilość energii.

amerykański pitbulterier

Z tego też powodu opiekun pitbulla powinien być opanowany oraz stanowczy, a psu zapewniać treningi, które zajmie go fizycznie oraz psychicznie. Psy tej rasy nie znoszą nudy, więc aby zostały spokojne i szczęśliwe, potrzebują rozmaitych gier i zabaw.

Psy tej razy ze względu na swoją siłę i dużą ilość energii mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju sportach. Bardzo dobrze radzą sobie na krótkich, intensywnych dystansach do biegania.

pitbull amerykański

Amerykański pitbulterier nadaje się dla rodzin z dziećmi mimo swojej przeszłości, w której były zmuszane do walk. Niemniej nie powinny zostawać same z dziećmi, tak jak to jest w przypadku większości ras psów. Pitbulle przywiązują się do swoich rodzin i są dobrymi kompanami.

Amerykański pitbulterier – waga, wymiary i umaszczenie

Różnice w sylwetkach poszczególnych osobników mogą wynikać z faktu, iż jeszcze w XIX wieku pitbull terrier często krzyżowany był z amstaffem. American pit bull terrier jest więc psem korpulentnym i zdecydowanie muskularnym. Posiada dużą głowę z półstojącymi uszami. Niekiedy pitbull amerykański ma pikowane uszy. Zabieg ten wykonywało się dla jego groźniejszego wyglądu. Kiedyś pikowane uszy służyły zapewnieniu braku oberwań w czasie walki z innymi psami. Dziś praktyki takie są zakazane.

Są to stosunkowo spore psy. Potrafią ważyć od 16 do 30 kilogramów, a ich rozmiary mieszczą się zazwyczaj w przedziale 45-53 centymetrów. Z kolei suczki są nieco mniejsze i lżejsze, bowiem ich waga mieści się w przedziale od 14 do 27 kilogramów, a wymiary tylko niewiele mniejsze: od 43 do 50 centymetrów. Są jednak przypadki, w których to waga i wymiary przekraczają te opisane powyżej.

Pit bull waga

Psy tej rasy są wyjątkowo muskularne. Budowa ciała jest solidna i kwadratowa. Oczy tych psów są niewielkie i osadzone głęboko oraz szeroko rozstawione. Ich barwa może być przeróżna.

Umaszczenie amerykańskiego pitbulteriera jest krótka i przylegająca. Dopuszczalne jest niemal każe umaszczenie za wyjątkiem blue merle.

Amerykański Pitbulterier — choroby

Choroby, z którymi może się borykać american pit bull terrier to:

  • dysplazja stawu biodrowego (jest to rozluźnienie struktur stawowych, postępująca doprowadza psa do głębokiej niepełnosprawności ruchowej),
  • zapalenia kości i stawów,
  • nużyca (inaczej demodekoza, choroba wywołana pasożytem nużeńcem, wpływająca negatywnie na stan skóry psa),
  • alergie,
  • wypadanie sierści,
  • łuszczyca,
  • obecność kamienia nazębnego (nieleczona prowadząca do wypadania zębów).

Bardzo ważna jest profilaktyka, dobrze dobrana karma oraz wizyty u weterynarza w celu monitorowania stanu zdrowia pupila.

Pitbull amerykański – cena

amerykański pitbulterier cena

Cena amerykańskiego pitbulteriera zależy od kliku czynników, w tym między innymi od jego pochodzenia. Warto mieć również na uwadze, że tylko UKC uznaje tę rasę, co wiąże się również z faktem, czy pitbull amerykański posiada rodowód. Znalezienie odpowiedniego miejsca, które zajmuje się sprzedażą tego psa, może pochłonąć trochę czasu i energii. Cena za pitbulla amarykańskiego wacha się średnio między 1000 a 3500 złotych.

🐕 Psy - zobacz więcej

jak nauczyć psa leżeć

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

17 maja 2022 | Autor: Monika
Chociaż polecenie “leżeć” nie jest tak często używane, każdy dobrze wychowany pies powinien je znać. Komenda “leżeć” dla szczeniaka jest uważane za jedną z podstawowych,
Czytaj dalej
jak nauczyć psa turlaj się

Jak nauczyć psa komendy turlaj się?

28 października 2022 | Autor: Monika
Nauka komend w życiu czworonogów odgrywa niezwykle istotną rolę. Czasami wręcz kluczową. Jedną z bardziej znanych psich sztuczek jest komenda: turlaj się. Nie ma osoby,
Czytaj dalej
basset hound opis rasy

Basset Hound – opis rasy, waga, charakter, umaszczenie, cena

06 lutego 2024 | Autor: Monika
Basset Hound to rasa psów, która dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi i wyjątkowemu charakterowi zdobyła serca wielu miłośników zwierząt na całym świecie. Charakteryzują się długimi uszami,
Czytaj dalej
jak widzi pies

Jak widzi pies?

06 stycznia 2023 | Autor: Monika
Jeszcze do niedawna, pokutowała opinia, że psy nie widzą kolorów. Twierdzono, że ich świat jest czarno-biały, no może z odróżnianiem odcieni szarości. Okazało się, że
Czytaj dalej
Ile żyją amstaffy? Jak to rasa psów?

Amstaff — opis rasy, ile żyją, jak wychować i jak wygląda

11 kwietnia 2022 | Autor: Monika
Amstaff to średniej wielkości amerykański pies rasy o krótkiej sierści. Są to ogólnie przyjazne psy, które lubią uwagę i są wspaniałymi zwierzętami do towarzystwa dla
Czytaj dalej
Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

28 października 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, aby jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na samopoczucie zwierzaka bez wątpienia wpływa prawidłowy i dostosowany do jego potrzeb sposób żywienia.
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama