Strona główna » Psy » Rasy psów » Amerykański pitbulterier – opis rasy, charakterystyka, waga i informacje
Pitbull pies

Amerykański pitbulterier – opis rasy, charakterystyka, waga i informacje

Amerykański pitbulterier to dobrze znany pies, często spotykany pod nazwą pitbull. Mówi się o pas z tej rasy, że są niebezpieczne, a w Polsce wpisane są na listę ras, które uważane są za agresywne. Co warto wiedzieć na temat psów tej rasy? Jaki mają charakter, wagę i wymiary? Ile kosztują? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Amerykański pitbulterier czyli pitbull amerykański

Potoczną nazwą amerykańskiego pitbulteriera jest po prostu pitbull amerykański. Mimo amerykańskiego członu nazwy rasa ta nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a z Wielkiej Brytanii. Rasa powstała na przełomie wieku XVIII oraz XIX, a z czasem zaczęto ją transportować do Stanów Zjednoczonych.

Amerykański pitbulterier umaszczenie

Pitbulterier powstał dzięki skrzyżowaniu buldoga oraz staroangielskim terierem. Celem hodowców było czerpanie korzyści z jednej i drugiej rasy – szybki, silny i odporny na ból. W początkowych okresach w Wielkiej Brytanii wykorzystywane były do walki z innymi pasami. Walki te w tamtych czasach cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po zakazaniu tego typu rozrywek, walki psów przeniosły się do podziemi.

Ta forma rozgrywki zyskała również bardzo dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. Tam z kolei hodowcy poszli o krok dalej i zajęto się selekcjonowaniem psów tych szczególnie agresywnych oraz wytrzymałych w celu dalszego rozmnażania. Dzięki dużej popularności w USA psy tej rasy wzięły swoją nazwę.

Amerykański pitbulterier – charakter

Putbulle amerykańskie to przede wszystkim sile i odważne psy. Z natury nie jest on agresywny, ale zawzięty. Jest także psem inteligentnym oraz posiada bardzo dużą ilość energii.

amerykański pitbulterier

Z tego też powodu opiekun pitbulla powinien być opanowany oraz stanowczy, a psu zapewniać treningi, które zajmie go fizycznie oraz psychicznie. Psy tej rasy nie znoszą nudy, więc aby zostały spokojne i szczęśliwe, potrzebują rozmaitych gier i zabaw.

Psy tej razy ze względu na swoją siłę i dużą ilość energii mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju sportach. Bardzo dobrze radzą sobie na krótkich, intensywnych dystansach do biegania.

pitbull amerykański

Amerykański pitbulterier nadaje się dla rodzin z dziećmi mimo swojej przeszłości, w której były zmuszane do walk. Niemniej nie powinny zostawać same z dziećmi, tak jak to jest w przypadku większości ras psów. Pitbulle przywiązują się do swoich rodzin i są dobrymi kompanami.

Amerykański pitbulterier – waga, wymiary i umaszczenie

Są to stosunkowo spore psy. Potrafią ważyć od 16 do 30 kilogramów, a ich rozmiary mieszczą się zazwyczaj w przedziale 45-53 centymetrów. Z kolei suczki są nieco mniejsze i lżejsze, bowiem ich waga mieści się w przedziale od 14 do 27 kilogramów, a wymiary tylko niewiele mniejsze: od 43 do 50 centymetrów. Są jednak przypadki, w których to waga i wymiary przekraczają te opisane powyżej.

Pit bull waga

Psy tej rasy są wyjątkowo muskularne. Budowa ciała jest solidna i kwadratowa. Oczy tych psów są niewielkie i osadzone głęboko oraz szeroko rozstawione. Ich barwa może być przeróżna.

Umaszczenie amerykańskiego pitbulteriera jest krótka i przylegająca. Dopuszczalne jest niemal każe umaszczenie za wyjątkiem blue merle.

Pitbull amerykański – cena

amerykański pitbulterier cena

Cena amerykańskiego pitbulteriera zależy od kliku czynników, w tym między innymi od jego pochodzenia. Warto mieć również na uwadze, że tylko UKC uznaje tę rasę, co wiąże się również z faktem, czy pitbull amerykański posiada rodowód. Znalezienie odpowiedniego miejsca, które zajmuje się sprzedażą tego psa, może pochłonąć trochę czasu i energii. Cena za pitbulla amarykańskiego wacha się średnio między 1000 a 3500 złotych.

🐕 Psy - zobacz więcej

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

13 grudnia 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, by jego zwierzak był szczęśliwy. Dla psa najważniejsza jest zabawa, czułość, zdrowie oraz pyszne jedzenie. Z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji,
Czytaj dalej
Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy z nas słyszał kiedyś wycie psa. Dźwięk ten, w zależności od kontekstu, może nam się kojarzyć dobrze, z ukochanym czworonogiem, czy też źle, na
Czytaj dalej
Jakie legowisko dla psa?

Jakie legowisko dla psa wybrać?

13 marca 2021 | Autor: Monika
Powinno być wygodne, odpowiedniej wielkości i łatwe w utrzymaniu w czystości. Posiadacze czworonogów często zastanawiają się jakie legowisko dla psa będzie najlepsze. Podjęcie ostatecznej decyzji
Czytaj dalej
Ile śpi pies?

Ile śpi dorosły pies?

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Dla właścicieli psów logiczny jest fakt, że szczeniak przesypia większą część doby, ponieważ potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Wszystko ze względu na intensywny oraz dynamiczny rozwój.
Czytaj dalej
Co podać, gdy pies wymiotuje?

Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki wymiotów u psa

04 października 2021 | Autor: Monika
Przyczyny złego samopoczucia psa a w tym i wymiotów mogą być przeróżne. Zawsze trzeba jednak starać się poznać przyczynę i zniwelować skutki. Czasem może być
Czytaj dalej
Zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa — jak leczyć? Przyczyny i objawy

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Zmiana zachowania psa często jest sygnałem alarmowym dla jego właściciela. Wyłapanie niepokojących symptomów pozwala na zdiagnozowanie rozwijającego się problemu chorobowego u czworonoga we wczesnym stadium, dzięki
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama