Strona główna » Psy » Rasy psów » Amerykański pitbulterier – opis rasy, charakterystyka, waga i informacje
Pitbull pies

Amerykański pitbulterier – opis rasy, charakterystyka, waga i informacje

Amerykański pitbulterier to dobrze znany pies, często spotykany pod nazwą pitbull. Mówi się o pas z tej rasy, że są niebezpieczne, a w Polsce wpisane są na listę ras, które uważane są za agresywne. Co warto wiedzieć na temat psów tej rasy? Jaki mają charakter, wagę i wymiary? Ile kosztują? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Amerykański pitbulterier czyli pitbull amerykański

Potoczną nazwą amerykańskiego pitbulteriera jest po prostu pitbull amerykański. Mimo amerykańskiego członu nazwy rasa ta nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a z Wielkiej Brytanii. Rasa powstała na przełomie wieku XVIII oraz XIX, a z czasem zaczęto ją transportować do Stanów Zjednoczonych.

Amerykański pitbulterier umaszczenie

Pitbulterier powstał dzięki skrzyżowaniu buldoga oraz staroangielskim terierem. Celem hodowców było czerpanie korzyści z jednej i drugiej rasy – szybki, silny i odporny na ból. W początkowych okresach w Wielkiej Brytanii wykorzystywane były do walki z innymi pasami. Walki te w tamtych czasach cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po zakazaniu tego typu rozrywek, walki psów przeniosły się do podziemi.

Ta forma rozgrywki zyskała również bardzo dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. Tam z kolei hodowcy poszli o krok dalej i zajęto się selekcjonowaniem psów tych szczególnie agresywnych oraz wytrzymałych w celu dalszego rozmnażania. Dzięki dużej popularności w USA psy tej rasy wzięły swoją nazwę.

Amerykański pitbulterier a klasyfikacja FCI

Rasa pitbull terrier nie figuruje w klasyfikacji FCI, uznawana jest tylko przez niektóre amerykańskie stowarzyszenia kynologiczne. Pierwsze doniesienia o tej rasie sugerują, że powstała z krzyżówki terierów z brytyjskimi buldogami. Połączenie akurat tych dwóch ras sugeruje, że chciano uzyskać konkretne cechy u powstałego w ten sposób psa. Hodowcy nastawieni byli na stworzenie czworonożnego, niezłomnego wojownika. Najprawdopodobniej pitbull amerykański swoje zdolności miał potwierdzać na ringu, o czym świadczy przedrostek nazwy pit w języku angielskim oznaczający arenę.

American pit bull terier miał mieć charakter mocno reaktywny — reagować agresją przy pojawieniu się nawet najmniejszego bodźca go do tego skłaniającego. Jednak, co bardzo istotne, pitbull amerykański miał jednocześnie nie reagować agresywnie na swojego właściciela. Mimo bycia w ferworze walki miał dać mu się wyciągnąć z areny bez najmniejszego ugryzienia!

Amerykański pitbulterier – charakter

Putbulle amerykańskie to przede wszystkim sile i odważne psy. Z natury nie jest on agresywny, ale zawzięty. Jest także psem inteligentnym oraz posiada bardzo dużą ilość energii.

amerykański pitbulterier

Z tego też powodu opiekun pitbulla powinien być opanowany oraz stanowczy, a psu zapewniać treningi, które zajmie go fizycznie oraz psychicznie. Psy tej rasy nie znoszą nudy, więc aby zostały spokojne i szczęśliwe, potrzebują rozmaitych gier i zabaw.

Psy tej razy ze względu na swoją siłę i dużą ilość energii mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju sportach. Bardzo dobrze radzą sobie na krótkich, intensywnych dystansach do biegania.

pitbull amerykański

Amerykański pitbulterier nadaje się dla rodzin z dziećmi mimo swojej przeszłości, w której były zmuszane do walk. Niemniej nie powinny zostawać same z dziećmi, tak jak to jest w przypadku większości ras psów. Pitbulle przywiązują się do swoich rodzin i są dobrymi kompanami.

Amerykański pitbulterier – waga, wymiary i umaszczenie

Różnice w sylwetkach poszczególnych osobników mogą wynikać z faktu, iż jeszcze w XIX wieku pitbull terrier często krzyżowany był z amstaffem. American pit bull terrier jest więc psem korpulentnym i zdecydowanie muskularnym. Posiada dużą głowę z półstojącymi uszami. Niekiedy pitbull amerykański ma pikowane uszy. Zabieg ten wykonywało się dla jego groźniejszego wyglądu. Kiedyś pikowane uszy służyły zapewnieniu braku oberwań w czasie walki z innymi psami. Dziś praktyki takie są zakazane.

Są to stosunkowo spore psy. Potrafią ważyć od 16 do 30 kilogramów, a ich rozmiary mieszczą się zazwyczaj w przedziale 45-53 centymetrów. Z kolei suczki są nieco mniejsze i lżejsze, bowiem ich waga mieści się w przedziale od 14 do 27 kilogramów, a wymiary tylko niewiele mniejsze: od 43 do 50 centymetrów. Są jednak przypadki, w których to waga i wymiary przekraczają te opisane powyżej.

Pit bull waga

Psy tej rasy są wyjątkowo muskularne. Budowa ciała jest solidna i kwadratowa. Oczy tych psów są niewielkie i osadzone głęboko oraz szeroko rozstawione. Ich barwa może być przeróżna.

Umaszczenie amerykańskiego pitbulteriera jest krótka i przylegająca. Dopuszczalne jest niemal każe umaszczenie za wyjątkiem blue merle.

Amerykański Pitbulterier — choroby

Choroby, z którymi może się borykać american pit bull terrier to:

  • dysplazja stawu biodrowego (jest to rozluźnienie struktur stawowych, postępująca doprowadza psa do głębokiej niepełnosprawności ruchowej),
  • zapalenia kości i stawów,
  • nużyca (inaczej demodekoza, choroba wywołana pasożytem nużeńcem, wpływająca negatywnie na stan skóry psa),
  • alergie,
  • wypadanie sierści,
  • łuszczyca,
  • obecność kamienia nazębnego (nieleczona prowadząca do wypadania zębów).

Bardzo ważna jest profilaktyka, dobrze dobrana karma oraz wizyty u weterynarza w celu monitorowania stanu zdrowia pupila.

Pitbull amerykański – cena

amerykański pitbulterier cena

Cena amerykańskiego pitbulteriera zależy od kliku czynników, w tym między innymi od jego pochodzenia. Warto mieć również na uwadze, że tylko UKC uznaje tę rasę, co wiąże się również z faktem, czy pitbull amerykański posiada rodowód. Znalezienie odpowiedniego miejsca, które zajmuje się sprzedażą tego psa, może pochłonąć trochę czasu i energii. Cena za pitbulla amarykańskiego wacha się średnio między 1000 a 3500 złotych.

🐕 Psy - zobacz więcej

jak widzi pies w nocy

Czy i jak widzi pies w nocy?

03 lutego 2023 | Autor: Monika
Człowiek od zawsze pragnie spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Właściciele czworonogów są szczególnie zainteresowani tym, jak patrzą na świat ich włochaci przyjaciele. Jak różni
Czytaj dalej
Zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa — jak leczyć? Przyczyny i objawy

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Zmiana zachowania psa często jest sygnałem alarmowym dla jego właściciela. Wyłapanie niepokojących symptomów pozwala na zdiagnozowanie rozwijającego się problemu chorobowego u czworonoga we wczesnym stadium, dzięki
Czytaj dalej
Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

28 października 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, aby jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na samopoczucie zwierzaka bez wątpienia wpływa prawidłowy i dostosowany do jego potrzeb sposób żywienia.
Czytaj dalej
jak nauczyć psa komendy zostań

Jak nauczyć psa komendy zostań?

13 maja 2022 | Autor: Monika
Uczenie ukochanego pupila komend to nie tylko świetna zabawa, ale również zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz stymulacji intelektualnej. Zwierzaki wprost uwielbiają naukę nowych rzeczy. Praca nad
Czytaj dalej
jak nauczyć psa aportowania

Jak nauczyć psa aportowania?

20 stycznia 2023 | Autor: Monika
Aportowanie jest dobrym sposobem na aktywne spędzanie czasu z czworonogiem. Jest to sztuka uwielbiana przez niektóre rasy psów, ale są też zwierzęta, które nie reagują
Czytaj dalej
jak nauczyć psa daj głos

Jak nauczyć psa komendy daj głos?

06 maja 2022 | Autor: Monika
Polecenie „daj głos” znajduje się na liście podstawowych komend dla psów. W przypadku ras służbowych jest to obowiązkowe polecenie, ponieważ szczekanie psa może przestraszyć nieprzyjaciela, chronić
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama