Strona główna » Psy » Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny
Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny

Każdy z nas słyszał kiedyś wycie psa. Dźwięk ten, w zależności od kontekstu, może nam się kojarzyć dobrze, z ukochanym czworonogiem, czy też źle, na przykład z głośnym, zakłócającym ciszę psem sąsiadów. To właśnie w takich wypadkach najczęściej zastanawiamy się, co powoduje wycie cudzego lub naszego pupila. Czym może być wywołane takie zachowanie? Tego dowiecie się, czytając ten artykuł.

Czemu psy wyją?

Wycie jest wspólnym zachowaniem zarówno naszych domowych pupili, jak i wilków. Te pierwsze znane są przede wszystkim z wydawania dźwięków do księżyca, choć powodów jest zdecydowanie więcej. Jakie są te, które mogą wywoływać takie, a nie inne zachowanie u naszego — lub cudzego czworonoga? Są to:

  • Nawoływanie
  • Ostrzeganie
  • Czynniki w otoczeniu psa
  • Potrzeba uwagi
  • Stach
  • Nuda
  • Ból lub choroba

Dlaczego szczeniak piszczy, jak zostaje sam?

Kiedy pies zostaje sam w domu i wyje, może to oznaczać, że odczuwa strach. Jest to częste zachowanie u młodych psów czy szczeniaków, zwłaszcza tych wcześnie odstawionych od matki. Może się także wiązać z lękiem separacyjnym. 

Dlaczego psy wyją?

W jaki sposób należy zaradzić takiemu zachowaniu? Przede wszystkim, nie wolno go pogłębiać. Nagradzanie zaniepokojonego psa przytulaniem i głaskaniem za wycie jedynie nasili problem. Zamiast tego należy psu zostawić zabawki na czas swojej nieobecności. Można także stopniowo przyzwyczajać go do faktu, że co jakiś czas opuszczamy nasz dom, zostawiając go samego, stopniowo wydłużając czas od naszego wyjścia do powrotu. Dobrym rozwiązaniem może się okazać także przyzwyczajenie psa do klatki kenelowej — stałe obecny element otoczenia, który zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa, może pomóc mu poradzić sobie ze strachem i niepokojem. 

Wycie psa może mieć też takie samo podłoże, co u jego wilczych przodków — mieć na celu przywołanie swojej watahy. I tak czworonóg, który zostaje sam w domu, może chcieć przywołać do siebie swoje “stado”, czyli, w tym wypadku, domowników, z którymi mieszka. 

Dlaczego pies wyje?

W obecnych czasach psy wiele czasu spędzają samotnie w domu lub mieszkaniu. Te drugie oferuje psu niewiele przestrzeni, w wypadku drugiego zaś właściciele często zapominają, że przebywanie psa na świeżym powietrzu w ogrodzie niekoniecznie oznacza, że zapewniliśmy mu wystarczająco dużo aktywności fizycznej. Ważne jest, by rozładowywać energię naszego pupila poprzez spacery i zabawę, w przeciwnym wypadku może zechcieć zrobić to samodzielnie — wyjący pies zaś z pewnością nie jest tym, co chcielibyśmy widzieć. Zwłaszcza że wydawanie dźwięków może połączyć z niszczeniem rzeczy ze swojego otoczenia. By nasz pupil się nie nudził, warto zapewnić mu rozrywkę intelektualną na przykład poprzez nauczenie go nowej komendy lub przećwiczenie tych, które zdążył już poznać.

Dlaczego psy wyją, jak jedzie karetka?

Wycie psa często może być spowodowane reakcją na dźwięki z otoczenia. Naszego czworonoga obudzić do wydawania dźwięków może pobudzić wiele czynników zewnętrznych — sygnały ambulansów, bicie dzwonów czy syreny alarmowe. 

Czemu pies wyje?

Z tego samego powodu pies wyje, gdy słyszy wydawanie podobnych dźwięków przez przedstawicieli swojego gatunku. Jest to sposób komunikacji. W ten sam sposób nasz pupil może reagować na śpiewanie swojego właściciela — dołącza się do niego “swoim śpiewem”, by się z nim porozumieć. Jeszcze ciekawszym przypadkiem jest skowyczenie podczas spania.

Dlaczego pies wyje przez sen?

O ile nie jest to spowodowane bólem, może to być najzwyczajniejsza reakcja na to, co naszemu pupilowi się śni. Wycie psa podczas snu może być samowolne i może uaktywniać się bez względu na chęci naszego czworonoga. Innym powodem, przez który pies wyje podczas snu, jest chora i ból, który towarzyszy zwierzęciu. Warto jest to mieć na uwadze, a w przypadku podejrzenia choroby, udać się jak najszybciej do weterynarza.

Wycie psa

Jak oduczyć psa wycia jako reakcji na dźwięki?

Warto przekierować jego uwagę na coś innego, na przykład zabawę. Jeśli zaś nie potrafimy z problemem poradzić sobie sami, nie powinniśmy się wahać — zamiast tego możemy sięgnąć po pomoc behawiorysty.

Dlaczego nie należy bagatelizować wycia psa?

Wycie psa to nie tylko sposób na zabicie nudy, rozładowanie energii czy komunikację, ale również na… sygnalizowanie niepokojących objawów. Pies, który czuje ból, może pokazywać to właśnie poprzez wydawanie wspomnianych dźwięków, szczekanie i piski. Zawsze warto udać się do weterynarza, by upewnić się, że nasz pupil jest zdrowy i że nic mu nie dolega. 

🐕 Psy - zobacz więcej

Ile śpi pies?

Ile śpi dorosły pies?

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Dla właścicieli psów logiczny jest fakt, że szczeniak przesypia większą część doby, ponieważ potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Wszystko ze względu na intensywny oraz dynamiczny rozwój.
Czytaj dalej
jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie

Jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie?

31 października 2022 | Autor: Monika
Spacery są nieodłączną częścią życia czworonogów oraz ich właścicieli. Zazwyczaj mają miejsce co najmniej 2-3 razy dziennie. Wychodząc na dwór zaś, przed psem otwiera się
Czytaj dalej
American bully - opis rasy, charakterystyka, waga i cena

American bully — opis rasy, waga, charakter, choroby i cena

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
American bully to stosunkowo nowa rasa psów nieuznana do tej pory przez FCI. Mimo to obecnie dynamicznie się rozwija i zyskuje na popularności. Psy tej
Czytaj dalej
jak widzi pies telewizor

Jak widzi pies telewizor?

27 stycznia 2023 | Autor: Monika
Nie wszystkie psy oglądają telewizję, ale niektóre z nich uwielbiają, właściciele czworonogów deklarują, że mają nawet swoje ulubione programy. Jak widzi pies telewizor? Badania dowodzą,
Czytaj dalej
petit basset griffon vendeen

Petit Basset Griffon Vendéen (Basset Szorstkowłosy) – opis rasy, waga, charakter, umaszczenie

09 lutego 2024 | Autor: Monika
Petit Basset Griffon Vendéen to rasa, która z łatwością zdobywa serca swoich opiekunów. Dzięki swojemu niezwykle przyjacielskiemu charakterowi i żywiołowości, ten mały, lecz energiczny pies
Czytaj dalej
basset hound opis rasy

Basset Hound – opis rasy, waga, charakter, umaszczenie, cena

06 lutego 2024 | Autor: Monika
Basset Hound to rasa psów, która dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi i wyjątkowemu charakterowi zdobyła serca wielu miłośników zwierząt na całym świecie. Charakteryzują się długimi uszami,
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama