Koty zazwyczaj nie przepadają za wodą, a co za tym idzie, również za kąpielami. Zazwyczaj nie jest to problem, ponieważ te puchate zwierzaki potrafią same czyścić swoje futerko, w czym pomaga im język z haczykowatymi wypustkami. Tak więc w przeważającej ilości wypadków kociak zachowuje higienę, a my nie mamy na co narzekać. Zdarza się jednak, że kot ubrudzi się czymś, czego sam nie jest w stanie z siebie zmyć. Czy można kąpać kota? Zdarza się, że taki zabieg jest absolutnie niezbędny, choć rzadko budzi entuzjazm zwierzaka.
Spis treści
Czy kota można kąpać?
Ze względu na to, że kąpanie kota może być bardzo stresujące dla naszego mruczka, powinno się ilość takich zabiegów ograniczyć do minimum. Jeśli kot jest widocznie czysty i zadbany, nie ma co wtrącać się w jego codzienną pielęgnację. Czasem jednak potrzebuje naszej pomocy.
Zdarzyć się tak może, kiedy ma insekty takie jak pchły. Wtedy wskazana jest kąpiel przy użyciu odpowiedniego szamponu przeciw pchłom. Regularnie kąpie się też koty długowłose, co może pomóc zapobiec powstawaniu kłopotliwych kołtunów. Tak więc kota można kąpać, jednak tylko w szczególnych sytuacjach. Zbędna kąpiel będzie jedynie przyczyną stresu i nierzadko pogorszenia relacji między opiekunem a pupilem.
Czy można kąpać kota dachowca?
Panuje powszechne przekonanie, że kotów dachowców w ogóle się nie kąpie, a ten proceder jest zarezerwowany jedynie dla kotów rasowych. Oczywiście jest to nieprawda, bo jeśli nasz dachowiec złapie insekty, bądź mocno się zabrudzi, to kąpiel będzie tak samo potrzebna. Są jednak również przeciwskazania do kąpieli — nie powinniśmy tego robić, jeśli posiadamy ciężarną kotką. Wielu ludzi zastanawia się również, czy można kąpać małego kota. Otóż kąpiel małego kota również jest niewskazana.
Kiedy kąpać kota? Czy kota trzeba kąpać?
Pomimo ogólnej bardzo dobrej higieny kotów, w niektórych sytuacjach mycie kota jest konieczne. Do takich sytuacji trzeba zaliczyć:
- występowanie w sierści pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły — nie zabije to wszystkich osobników, ale pozwoli pozbyć się tych już nieżywych, więc kąpiel kota pomoże ograniczyć problem,
- problemy kota z codzienną pielęgnacją — niektóre kotki, na przykład ze starości bądź z powodu problemów zdrowotnych, mogą przestać się myć, a wtedy to my powinniśmy dbać o ich higienę,
- brak włosów u kota — bezwłose rasy wymagają regularnego kąpania, ponieważ produkują większą ilość sebum,
- zabrudzenie sierści, z którym kot ma problem — jeśli widzimy, że kot jest silnie zabrudzony i jego język nie radzi sobie z zadaniem, to również musimy rozważyć poddanie go kąpieli,
- tworzenie się kołtunów — kąpanie kota pomoże zapanować nad długą, skołtunioną sierścią.
Jak umyć kota? Czy można myć kota zwykłym szamponem?
Mycie kotów to niestety spore wyzwanie. Jeśli nasz kot musi zostać poddany kąpieli, to najpierw trzeba skompletować niezbędne rzeczy — ręcznik, gąbeczkę oraz dzbanek. Najważniejszy jest jednak wybór szamponu — koniecznie musi być przeznaczony dla kotów oraz mieć możliwie jak najbardziej delikatny i prosty skład, żeby nie wywołać reakcji alergicznej. Kota w żadnym wypadku nie można myć zwykłym szamponem dla ludzi, ponieważ zwyczajnie może to spowodować wiele niepożądanych reakcji skórnych.
W czym wykąpać kota?
Najlepiej w miedniczce lub wannie. Na dno wanny lub miednicy należy położyć coś antypoślizgowego, np. gumową matę, aby kot nie był dodatkowo zdenerwowany ślizganiem się.
Jak wykąpać kota?
Przed kąpielą kota trzeba go porządnie wyszczotkować — zapobiegnie to kołtunom. Jeśli nasz kot jest wyjątkowo agresywny, gdy próbujemy go umyć, to do pomocy musimy mieć drugą osobę. Tak będzie dużo łatwiej — jedna osoba może trzymać mruczka, a druga go myć.
Do spłukania piany posłużyć może dzbanek, który będzie lepszym rozwiązaniem niż bieżąca woda. Następnie osuszamy zwierzaka ręcznikiem, by nie nabawił się przeziębienia.
Ludzie często nie wiedzą, jak często kąpać kota. Nie ma co przesadzać z częstotliwością — kąpiel kota jest wskazana tylko w szczególnych wypadkach, chyba że weterynarz zalecił co innego.