Alaskan malamute jest pięknym i dostojnym psem. Wykazuje się przede wszystkim silnym charakterem, jednak nie oznacza to, że nie może zostać najlepszym przyjacielem człowieka. Niegdyś pies zaprzęgowy, dziś aktywny towarzysz życia. Jaka jest historia rasy? Jakie potrzeby ma alaskan malamute? Ile kosztuje? Odpowiedzi znajdują się poniżej.
Spis treści
Alaskan malamute — krótka historia
Alaskan malamute najprawdopodobniej pochodzi z Ameryki Północnej, a dokładniej Alaski. Dawniej żyło tam plemię Malemutów, które hodowało malamuty na psy pociągowe. Kilka lub kilkanaście osobników doskonale radziło sobie z ciągnięciem sań. Wszystko zależne było od tego, jak ciężki był załadunek. Psy malamuty często zaprzęgane były do sań, na których znajdowała się żywność upolowana lub złowiona przez plemię.
W związku z tym, że na Alasce były mroźne zimy, rasa stosunkowo szybko dostosowała się do warunków klimatycznych. Choć psy malamute pracowały ciężko, to uznanie zdobyły dopiero pod koniec XIX wieku. Do pracy wybierano najsilniejszych osobników, którzy mogli ciągnąć sanie z bardzo ciężkim ładunkiem.
Alaskan malamute w 1935 roku został uznany za rasę.
Alaskan malamute — charakter
Alaskan malamute jest przede wszystkim psem bardzo niezależnym. Ma silny charakter i nie zawsze wykazuje się chęcią posłuszeństwa. Chociaż wykonuje polecenia opiekuna, to trzeba go odpowiednio motywować. Dlatego bardzo istotne jest wychowanie oraz szkolenie. Alaskan jest też bardzo aktywny fizycznie. Nie znosi nudy, więc kiedy nie ma żadnej rozrywki, to sam szuka sobie interesującego zajęcia. Może próbować uciekać z posesji bądź wyrażać swoją frustrację w inny sposób.
Malamut szybko przywiązuje się do opiekuna oraz dzieci. Wobec innych psów z reguły zachowuje dystans i pokazuje swoją dominację. Raczej nie atakuje, chyba że zostanie sprowokowany.
Opiekę nad alaskanem powinna przejąć osoba, która ma możliwość poświęcić czas na zabawę, naukę, a przede wszystkim odpowiednią dawkę ruchu.
Ile je malamut?
Dorosły samiec alaskan malamute powinien ważyć około 38 kg. Natomiast samica około 34 kg. To ile je malamut, jest przede wszystkim zależne od tego, czym jest karmiony, jaką ma aktywność fizyczną oraz w jakim jest wieku. Pies jest istotą mięsożerną, więc powinien dostawać pokarm bogaty w ten składnik. Można go karmić surowym mięsem pod warunkiem, że będzie z dobrego źródła, a opiekun będzie miał odpowiednią wiedzę i możliwość przygotowywania posiłków.
Alternatywą jest oczywiście karma dla psa, która również powinna być bogata w mięso bądź ryby. Każdy producent karmy umieszcza na opakowaniu informację o dziennej racji żywieniowej dla psa zależnie od jego wagi.
Jeżeli alaskan malamute ma zapewnioną w ciągu dnia sporą dawkę ruchu, to znacząco zwiększy się jego zapotrzebowanie na uzupełnienie kalorii. Całkiem możliwe, że z wiekiem jego aktywność zacznie spadać i tym samym jadł mniejsze posiłki.
Ile żyje alaskan malamute?
Również na długość życia alaskan malamute mają wpływ różne czynniki. Znacznie krócej żyją te osobniki, którym nie zapewniono odpowiednich warunków bądź trafiły do schroniska. Nie mniejsze znaczenie ma także sposób żywienia. Im gorsze produkty pies będzie spożywał, tym szybciej może pogorszyć się stan jego zdrowia.
Ze względu na swoje pochodzenie malamuty cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem i rzadko cierpią na jakiekolwiek schorzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą zachorować. U tej rasy najczęściej pojawiają się problemy z oczami. Alaskan Malamute może mieć, chociażby jaskrę, zaćmę, dystrofię rogówki lub degenerację siatkówki.
Średnia długość życia psa malamuta to 10-12 lat.
Malamut czy Husky? Który jest lepszym towarzyszem?
Wiele osób przed kupnem psa zadaje sobie pytanie Malamut czy Husky. Choć te dwie rasy są do siebie dość podobne, to warto poznać różnice między nimi. Przede wszystkim husky jest bardziej przyjazny w stosunku do innych psów. Jednak niekoniecznie chce spędzać czas z człowiekiem. Husky jet też lżejszy do malamuta żyje dłużej i rzadziej choruje. Stając przed wyborem husky czy malamut trzeba wziąć pod uwagę własny tryb życia. Alaskan to rasa dla osób aktywnych, cierpliwych i chętnych do szkolenia. Natomiast husky może zostać w domu sam, nawet na dłuższy czas, pod warunkiem, że będzie miał się czym zająć lub z kim bawić.
Alaskan malamute — cena
Każdego rasowego psa należ kupić z hodowli, która została wpisana do ZKwP. Tylko takie rozwiązanie zagwarantuje opiekunowi, że zwierzę było odpowiednio karmione i nie posiada żadnych wrodzonych chorób. Pseudohodowcy często sprzedają psy po niższych cenach, ale lepiej nie dać się skusić. Najniższa cena alaskana malamuta z oficjalnej hodowli to 2500 zł. Droższe są te osobniki, które mają rodziców z wybitnymi osiągnięciami.