Króliki to popularne zwierzęta domowe, które są niezwykle proste w hodowli i w pielęgnacji. Nie da się ukryć, że te zwierzątka mogą stać się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Króliczki są urocze i mocno przywiązują się do ludzi. Niemniej jednak jeśli zdecydujemy się na trzymanie ze sobą samiczki i samczyka, wówczas trzeba mieć na uwadze to, że samiczka wkrótce może być w ciąży. Tak więc ile trwa ciąża u królika i jak się objawia?
Spis treści
Jak rozpoznać ciąże u królika i kiedy króliczki są zdolne do rozrodu?
Króliczki to bez wątpienia zwierzątka, które idealnie nadają się na domowych pupili. Wynika to z faktu, że są one nie tylko niezwykle urocze, ale także bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Króliczki są również dość łatwe w pielęgnacji, więc opieka nad nimi nie powinna sprawiać większych problemów. Jednak trzymanie parki króliczków może doprowadzić do ich szybkiego rozmnażania się. Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać ciąże u królików, a także ile trwa ciąża u królika miniaturki?3
Warto jednak wiedzieć, że króliczki już około 4-6 miesiąca życia osiągają dojrzałość płciową i mogą w każdej chwili zajść w ciąże. U samiczek występuje tak zwana owulacja indukowana, czyli do jajeczkowania dochodzi w momencie aktu płciowego. Samiczka może być w ciąży nawet osiem razy w roku.
Ciąża u królika — ile trwa?
Ciąża u królika trwa około 31 dni. Niemniej jednak jest to kwestia indywidualna każdego zwierzątka, więc samiczka powinna pozostawać pod stałą opieką weterynarza przez cały ten okres. Odpowiadając na pytanie, ile królik chodzi w ciąży, trzeba wiedzieć, że może być to okres 28 dni, ale także i 35 dni.
Ile królików w jednym miocie?
Zazwyczaj w jednym miocie rodzi się od 6 do nawet 10 sztuk młodych. Poród odbywa się zazwyczaj w nocy, a dorosła samica, która jest w dobrej kondycji, jest w stanie wykarmić 12 młodych.
Jak rozpoznać ciąże u królika?
Na początku ciąży u samiczki króliczka nie występują żadne, charakterystyczne objawy. Dopiero później właściciel zwierzaka może zauważyć nieco bardziej wystający i zaokrąglony brzuszek. Niemniej jednak bliżej rozwiązania ciąży można zauważyć zmianę zachowania u samiczki. Rozpoczyna ona bowiem proces budowy gniazda, ponieważ musi zapewnić sobie i swojemu potomstwu ciepłe podłoże.
Zwykle można zaobserwować, że robi to ona w rogu klatki lub w zacisznym miejscu mieszkania, o ile samiczka spędza większość czasu poza klatką. Jednym z objawów królika w ciąży to również wybieranie i znoszenie siana, a także wyskubywanie swojej własnej sierści z brzuszka i boków.
Ile trwa ciąża u królika i jak pielęgnować samiczkę?
Ciąża u króliczka trwa około 29- 32 dni, jednak samiczka musi być odpowiednio pielęgnowana przez cały ten czas. Przede wszystkim trzeba jej zapewnić spokój, a także opiekę weterynaryjną. W tym okresie najlepiej dać je spokojnie odpoczywać w klatce i zapewnić wysokiej jakości karmę.
Niezbędne jest dostarczanie jej substancji odżywczych oraz minerałów. Dobrze podawać zwierzątku również pokarmy roślinne i ziołowe, które będą wspomagać laktację. Nie zapominajmy o tym, że króliczek powinien mieć również stały odstęp do świeżej wody, a także i siana. Nie tylko będzie ono służyło za pokarm, ale także posłuży jako materiał do budowy gniazdka dla samicy króliczka i dla jej potomstwa, które wkrótce ma przyjść na świat.