Strona główna » Konie » Ile kosztuje jazda konna? Ile trwa?
Ile kosztuje jazda konna

Ile kosztuje jazda konna? Ile trwa?

Jazda konna jest połączeniem sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Odbierana była do niedawna jako elitarna i droga rozrywka, dziś jednak wiele klubów sportowych ma do zaoferowania naukę jazdy konnej w przystępnych cenach, na które może sobie pozwolić coraz więcej osób. Rosnące zainteresowanie tym sportem sprawia, że ośrodków nauki jazdy konnej jest bardzo wiele. Zaczynając swoją przygodę z jeździectwem najlepiej zapisać się do szkółki lub klubu sportowego i oddać się w ręce doświadczonego instruktora. W Internecie z łatwością odszukać można najbliższe stadniny lub ośrodki jeździeckie, w których prowadzona jest nauka jazdy konnej. 

Pierwsza lekcja jazdy konnej

Warto przed pierwszą lekcją odwiedzić wybrany ośrodek, by sprawdzić warunki utrzymania koni, a także zwrócić uwagę na kwalifikacje instruktorów oraz sposób traktowania, żywienia i pielęgnowania koni. Należy wiedzieć, że jazda konna nie kończy się tylko na przychodzeniu do stajni i wsiadaniu na konia.

W rzeczywistości instruktorzy nauki jazdy uczą podstaw opieki nad końmi, pielęgnacji, czyszczenia oraz siodłania. Jeździectwo jest piękną przygodą, które opiera się przede wszystkim na wzajemnej relacji człowieka ze zwierzęciem. Kształtuje charakter, uczy cierpliwości, pokory i konsekwencji. Nie da się zostać dobrym jeźdźcem bez zrozumienia zwierzęcej natury. Z koniem trzeba poczuć więź i rozumieć jego potrzeby.

Nauka jazdy konnej i obcowania z koniem

Nauka jazdy konnej nie ogranicza się jedynie do ich dosiadania. Konie to wrażliwe zwierzęta, niekiedy bywają nieufne lub płochliwe, dlatego relację z człowiekiem budują stopniowo. Osobom początkującym do nauki dawane są zwierzęta spokojne i cierpliwe, zawsze jednak należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności.

Jazda konna - nauka

Pamiętać należy, by nigdy nie podchodzić do konia od tyłu i ostrzeżenia. Przed podejściem do konia należy koniecznie dać znać o swojej obecności, np. wypowiadając jego imię, gdyż zaskoczony może zachować się gwałtownie i nieprzewidywalnie.

Jak nauczyć się jeździć na koniu?

Naukę jazdy konnej można rozpocząć w każdym wieku. Ośrodki jeździeckie dysponują końmi o zróżnicowanym temperamencie i budowie ciała. Pierwsze lekcje jazdy konnej odbywają się na lonży. W ten sposób można nauczyć się utrzymywać w siodle.

Dzieci do ósmego roku życia (lub do przekroczenia 145 cm wzrostu) jeżdżą na kucykach. Do dzieci dobiera się zwierzęta szczególnie spokojne, niepłochliwe i cierpliwe. Każdy może rozpocząć przygodę z jeździectwem i nie jest potrzebny do tego drogi, specjalistyczny sprzęt ani własny wierzchowiec. 

Jak wygląda nauka jazdy konnej?

Na początku należy opanować wsiadanie i prawidłowy dosiad. Następnie można przejść do nauki anglezowania na lonży. Koń wówczas chodzi po okręgu i jest kontrolowany przez instruktora. Lekcje jazdy konnej na lonży trwają do chwili nauczenia się trzymania równowagi w siodle. Następnie można przejść do samodzielnych jazd na ujeżdżalni, gdzie ćwiczy się powodowanie koniem – ruszanie, skręcanie, zatrzymania, itd. Po opanowaniu podstaw instruktor uczy jazdy w kłusie i stępie, a następnie przechodzi się do nauki galopu. Ze względu na prędkość, przyswajanie tego chodu również odbywa się na lonży.

Ile kosztuje nauka jazdy konnej

Po opanowaniu jazdy w 3 chodach można przejść do nauki skoków lub elementów ujeżdżenia. Nie jest to jednak konieczne, gdyż to już bardziej zaawansowany etap nauki jazdy konnej. 

Nauka jazdy konnej dla dzieci – od kiedy zacząć?

Na kontakt z końmi można pozwalać dzieciom od urodzenia, ale ten kontakt powinien być zawsze nadzorowany. W wieku 3-4 lat można zapisać dziecko do szkoły jazdy konnej np. na oprowadzanie na koniu lub kucu. Dla starszych dzieci, które jeżdżą lub chcą nauczyć się jeździć, organizowane są obozy jeździeckie, na których codziennie mają one zajęcia z instruktorami. Dodatkowym atutem jest stały kontakt z końmi, dzięki czemu mogą lepiej poznać ich zachowania.

Ile trwa nauka jazdy konnej?

U każdego nauka jazdy konnej postępuje w innym tempie. Niektórzy potrafią galopować już po kilku lekcjach, inni będą potrzebowali więcej czasu na pozbycie się strachu i dopracowanie technik oddziaływania i współpracy z koniem. Godzina jazdy raz w tygodniu powinna wystarczyć, by rekreacyjnie jeździć konno. Planując karierę sportową, to treningi powinny odbywać się częściej, np. 2 – 5 razy w tygodniu, gdyż poza doskonaleniem techniki jazdy, istotne jest również budowanie relacji konia i jeźdźca.

Ile kosztuje jazda konna?

Cena pojedynczej, rekreacyjnej jazdy konnej w zależności od miasta i ośrodka waha się pomiędzy 30 a 60 złotych za godzinę. Koszty uczęszczania do szkółki jeździeckiej to mniej więcej 300-400 zł za 10 jazd. Zajęcia takie odbywają się w grupach, dzięki czemu mamy kontakt i możliwość wymiany spostrzeżeń i doświadczeń z innymi początkującymi jeźdźcami.

Nauka jazdy konnej

Jest opcja wykupienia indywidualnych jazd z instruktorem, który może poświęcić całą uwagę jednej osobie, dzięki czemu postępy w nauce są szybsze. Jazdy indywidualne kosztują w granicach 50 – 100 zł w zależności od ośrodka. Kolejną opcją są jazdy sportowe, prowadzone najczęściej grupach. Zajęcia są wówczas bardziej wymagające i intensywniejsze niż rekreacyjne. Ich cena waha się pomiędzy 40 a 80 zł za lekcję.

Jak zostać instruktorem jazdy konnej?

Oprócz pasji i doświadczenia w pracy z końmi kandydaci muszą okazać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania jazdy konnej. Powinni mieć ukończone 18 lat, posiadać aktualne ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i ukończoną szkołę średnią. Kandydat powinien również posiadać srebrną odznakę jeździecką.

Nauka jazdy konnej trwa przez całe życie, lecz nigdy nie jest za późno, by spróbować swoich sił w tej pięknej dyscyplinie. Jazda konna ma zbawienny wpływ na nasze ciało i psychikę. Zdaniem fizjoterapeutów podczas jazdy konnej większość grup mięśni człowieka jest mobilizowana do pracy. Spędzając godzinę w siodle, można spalić od 300 do nawet 600 kalorii.

🐎 Konie - zobacz więcej

Jak czyścić kopyta u konia?

Jak czyścić kopyta u konia?

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Czyszczenie kopyt jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji konia. Należy robić to regularnie przy użyciu odpowiednich narzędzi. Koń sam nie wyczyści sobie kopyt, a stojąc w
Czytaj dalej
Jazda konna dla dzieci - od kiedy zacząć?

Jazda konna dla najmłodszych – kiedy zacząć i dlaczego warto to zrobić?

29 listopada 2020 | Autor: Monika
Przez większość osób dorosłych nauka jazdy konnej oceniana jest jako przyjemna i relaksująca. Czy tak samo jest jednak w przypadku najmłodszych? W niniejszym artykule postaramy
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama