Strona główna » Konie » Jak czyścić kopyta u konia?
Jak czyścić kopyta u konia?

Jak czyścić kopyta u konia?

Czyszczenie kopyt jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji konia. Należy robić to regularnie przy użyciu odpowiednich narzędzi. Koń sam nie wyczyści sobie kopyt, a stojąc w boksie przez większość dnia, narażony jest na schorzenia takie jak np. gnicie strzałki. Dlatego, aby przeciwdziałać problemom zdrowotnym, należy poświęcić końskim kopytom trochę czasu. Trzeba pamiętać, że mimo imponujących rozmiarów, koń to zwierzę niezwykle delikatne. Jak czyścić kopyta konia, aby były w jak najlepszym stanie?

Czyszczenie kopyt u koni – jak zapewnić odpowiednią pielęgnację?

Pielęgnacja kopyt u koni często jest nielubianym zajęciem, ponieważ łatwo się przy nim pobrudzić. Niektóre konie także niezbyt entuzjastycznie reagują na czyszczenie kopyt. Zazwyczaj dzieje się tak, jeśli mają delikatne strzałki bądź chore nogi. Trzeba zachować wtedy szczególną ostrożność, aby nie zaszkodzić czworonogowi. Dużo zależy tu od naszego podejścia. Jeśli wykonujemy zadanie ze spokojem i troską, to koń to wyczuje i będzie się mniej denerwował.

Pielęgnacja kopyt u koni

Takie zajęcie wcale nie musi być nieprzyjemne. Może nam posłużyć do budowania więzi ze zwierzęciem. Każdy właściciel powinien czerpać przyjemność z dbania o swojego konia oraz pilnować, aby prezentował się jak najlepiej. Poza dobrym nastawieniem potrzebujemy zdobyć odpowiednią wiedzę oraz zachować regularność. Sprawdzanie kopyt w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń z podeszwy, powinno odbywać się zawsze przed oraz po jeździe. Zanim rozpoczniemy trening, musimy upewnić się, czy nic nie zalega w kopycie, aby koń nie miał problemu z poruszaniem się. 

Jak czyścić kopyta konia? Krok po kroku

W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiednie narzędzia do czyszczenia kopyt konia. Kopystka powinna być wyposażona w ostro zakończony metalowy szpikulec, który posłuży do wydobywania brudu i innych niepożądanych elementów, takich jak kamienie czy grudy śniegu. Ważne, by kopystka miała również szczoteczkę, którą możemy ściągać powierzchowne zanieczyszczenia. Taki przyrząd do czyszczenia kopyt pomoże w zachowaniu czystości, a także zapobiegnie poważnym chorobom.

Czyszczenie kopyt

Pielęgnacja kopyt u konia

Właściwa pielęgnacja kopyt u konia powinna wyglądać następująco:

  1. przywiązujemy konia – tak, aby nie miał możliwości ucieczki
  2. zaleca się czyścić kopyta, zachowując kolejność: lewa przednia noga, lewa tylna noga, prawa przednia, prawa tylna
  3. ostrą częścią kopystki usuwamy wszystkie ciała obce znajdujące się w kopycie, takie jak kamienie, piach, gnój oraz inne obiekty
  4. kopystką poruszamy od piętki do “palca kopyta”
  5. szczoteczką pozbywamy się pozostałych zabrudzeń, wymiatając je

Warto jest również raz dziennie oczyścić końskie kopyta na mokro, co pozwoli jeszcze lepiej o nie zadbać.

Jak jeszcze dbać o końskie kopyta? Wizyty u kowala

Kowal zajmuje się głównie werkowaniem kopyt. Modeluje je tak, by miały odpowiedni kształt oraz długość. Za długie kopyta mogą znacznie utrudnić życie zwierzęciu, ponieważ negatywnie wpływają na chód. Koń może nawet zacząć kuleć z tego powodu. Zestaw do werkowania kopyt, w który wyposażony jest każdy dobry kowal, składa się elementów takich jak: pilniczek, kleszcze do korekcji kształtu, a także obcinacz. Kowal podkuwa również konie, które tego wymagają.

Jak czyścić kopyta u konia?

Werkowanie powinno się odbywać średnio co 6-8 tygodni. Częstotliwość jest jednak uzależniona w dużej mierze od tempa wzrostu kopyta konkretnego konia. Jeśli jest podkuty, to przekuwanie również powinniśmy mu zapewnić co mniej więcej 6 tygodni. Warto również zaznaczyć, że podkowy mogą zaburzyć elastyczność kopyt oraz pogorszyć ich kondycję. Dlatego zwierzę powinno być raz na jakiś czas rozkuwane w celu zregenerowania się. 

Czyszczenie kopyt u konia

Czyszczenie kopyt u konia to zabieg konieczny, bardzo ważny dla zdrowia zwierzęcia. Nie można pominąć go w codziennej pielęgnacji, lecz trzeba wykonywać go regularnie. W zachowaniu czystości pomogą narzędzia do pielęgnacji kopyt, takie jak kopystka ze szczoteczką. Poprawnie użyte, mogą usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Warto również pamiętać o innych elementach pielęgnacji naszego konia. Przede wszystkim, konieczne są regularne wizyty u kowala.

🐎 Konie - zobacz więcej

Jazda konna dla dzieci - od kiedy zacząć?

Jazda konna dla najmłodszych – kiedy zacząć i dlaczego warto to zrobić?

29 listopada 2020 | Autor: Monika
Przez większość osób dorosłych nauka jazdy konnej oceniana jest jako przyjemna i relaksująca. Czy tak samo jest jednak w przypadku najmłodszych? W niniejszym artykule postaramy
Czytaj dalej
Ile kosztuje jazda konna

Ile kosztuje jazda konna? Ile trwa?

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Jazda konna jest połączeniem sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Odbierana była do niedawna jako elitarna i droga rozrywka, dziś jednak wiele klubów sportowych ma
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama